Ubezpieczenia Domu

Czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia mieszkania lub domu, jaką sumę ubezpieczenia wybrać. Przy wyborze ubezpieczenia najpierw należy się zastanowić jakiej ochrony oczekujemy. Następnie należy zorientować się jaką wartość rynkową ma nasza nieruchomość. Dopiero wtedy możemy umówić się z agentem dobrej firmy ubezpieczeniowej i porozmawiać o szczegółach ubezpieczenia.

Ubezpieczenie Domu zawieramy zwykle na 12 miesięcy bez konieczności wypowiedzenia. Każdy ubezpieczyciel dowolnie ustala zakres i zasady ubezpieczania domu lub mieszkania. Wszelkie informacje na ten temat drukowane są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń.

Dla właściciela nieruchomości istotne jest ustalenie wysokości ubezpieczenia murów od ognia (pożaru) i innych zdarzeń losowych. Musi to być kwota odpowiadająca wartości rynkowej mieszkania. Prawidłowo ustalona kwota zapewni adekwatne odszkodowanie w przyszłości, pozwoli to na zrekompensowanie poniesionych strat.

Zbyt niska wycena wartości nieruchomości powoduje niedoubezpieczenie. W takiej sytuacji, ubezpieczyciel obniża wypłatę odszkodowania proporcjonalnie do procentowego zaniżenia wartości ubezpieczonego mieszkania lub domu. Żaden z ubezpieczycieli nie oczekuje dokładnego wyliczenia wartości nieruchomości, przy ustalaniu wartości mieszkania lub domu przyjmowana jest zazwyczaj 20%. tolerancja. Przy zawyżeniu sumy ubezpieczenia występuje nadubezpieczenie. Taka sytuacja nie spowoduje, że towarzystwo wypłaci wyższe odszkodowanie. Jedynie klient zapłaci wyższą składkę.

Od ognia lub innych zdarzeń losowych ubezpieczamy także stale elementy mieszkania lub domu oraz ruchomości domowe. Do stałych elementów możemy zaliczyć meble w zabudowie, podłogi, armatury, itp. natomiast ruchomości domowe to sprzęt RTV, komputerowy, fotograficzny, także meble, ubrania i tym podobne. Możemy również ubezpieczyć budowę domu od wielu zdarzeń, zapewniając ochronę w trakcie prowadzenia prac budowlanych. Tego typu ubezpieczenie ma w ofercie większość firm oferujących ubezpieczenia majątkowe. W nomenklaturze ubezpieczeniowej budowa oznacza: budowę, przebudowę, rozbudowę, nadbudowę nieruchomości.

Ubezpieczenie domu w budowie najczęściej obejmuje:

  • dom jednorodzinny razem ze stałymi elementami,
  • mienie ruchome związane z budową,
  • budynek gospodarczy lub obiekt małej architektury w trakcie budowy. Natomiast nie obejmuje wyposażenie ekip remontowo-budowlanych.

Polisę ubezpieczeniową możemy rozszerzyć o ryzyko kradzieży lub zniszczenia. W takim wypadku można odmiennie ustalić sumę ubezpieczenia. Nie wszystko da się wycenić w sposób bezpośredni. Niektóre elementy wyposażenia mają wartość sentymentalną inne historyczną. Ale i w tym przypadku nie należy przesadzać i stosować realne wyceny. Przy wypłacie odszkodowania ubezpieczyciel może zastosować zwyżkę składki ubezpieczeniowej. Zniżki w przypadku ubezpieczeń mieszkania lub domu przyznawane są, w zależności od Towarzystwa Ubezpieczeniowego, za zamontowany alarm, urządzenia gaśnicze, drzwi antywłamaniowe, zastosowanie przy budowie materiałów niepalnych i niezapalnych. Zniżki przyznawane są również w przypadku kontynuacji ubezpieczenia w tym samym Towarzystwie Ubezpieczeniowym.

Porady dotyczące zabezpieczenia twojego domu lub mieszkania znajdziesz na naszym profilu Google Plus: https://plus.google.com/+Ubezpieczenia-targowekPl 

Ubezpiecz się! Niestety każdemu może się zdarzyć...

Samochód

Ubezpiecz samochód na Targówku

Zostaw wiadomość